Raporty

Cloud 2013 – raport do wzięcia

Marketingowe szaleństwo cloud computing’u minęło, choć kto wie –  może tylko lekko osłabło lub chwilowo przeniosło się pod adres Big Data… – to się okaże za jakiś czas. Póki co, menedżerów i analityków zapytałem, co się zmieniło w zakresie chmury obliczeniowej na przestrzeni ostatnich pięciu lat. Odpowiedzi są mocno zróżnicowane. Analityk twardo stąpa po ziemi faktów, szefowie IT nie owijają w bawełnę – mówią otwarcie, co w chmurze ich cieszy, a co rozczarowuje. Dostawcy tryskają zdrowym optymizmem – i bardzo dobrze!

W raporcie firmy analitycznej PMR czytamy: „Na polskim rynku cloud computingu przeważają przychody z chmury publicznej. Co więcej, udział tego segmentu w ostatnich paru latach odnotowywał tendencje wzrostowe. Nie było to spowodowane spadkami wartości rynku w modelu chmury prywatnej, ale raczej wyższymi wzrostami przychodów dostawców z usług chmury publicznej, twierdzi Zoran Vučković, autor raportu. W odniesieniu do klientów końcowych, na polskim rynku cloud computingu przeważają przychody z segmentu firm dużych, zatrudniających ponad 250 osób. Pomimo coraz większej penetracji usługami, wysokiego stopnia wirtualizacji serwerów oraz medialnego nagłaśniania, nadal jednak większość firm w Polsce z segmentu MŚP dopiero po raz pierwszy spotyka się z rozwiązaniami typu cloud computing. (tu przeczytaj więcej o raporcie PMR).

Ewa Zborowska z IDC (na łamach naszej publikacji) rzeczowo odnotowuje: „Wg ostatnich badań IDC rynek chmury w Polsce w 2012 roku wyniósł nieco ponad 66 milionów dolarów i rósł bardzo szybko, ponad 25% rok do roku, szczególnie, jeśli porównamy go z tradycyjnym rynkiem IT, który w ostatnim czasie nie jest szczególnie dynamiczny i notuje jednocyfrowe wzrosty. Co ważne, rynek rośnie nieco szybciej niż jeszcze kilka lat temu prognozowano.”

Ewa Zborowska dodaje też m.in. takie spostrzeżenie: „Kiedy trzy lata temu pytaliśmy o oczekiwania użytkowników wobec rozwiązań w chmurze, liczyły się właściwie dwie kwestie: cena i szybkość wdrożenia. Były to najczęściej wybierane przesłanki zarówno w Polsce, jak i innych krajach regionu Europy Środkowej i Wschodniej, co mocno odróżniało nas od krajów, które już wtedy mocniej korzystały z chmury. Tegoroczne badania pokazują jednak zdecydowaną zmianę. Trzy najważniejsze powody, dla których firmy chciałyby korzystać z chmury to: możliwość współdzielenia zasobów, zarówno wewnątrz organizacji jak i poza nią, np. z klientami, dostawcami, partnerami biznesowymi, większa elastyczność zasobów, ich dostępność, możliwość szybkiego reagowania na potrzeby w zakresie zasobów IT oraz możliwość przeniesienia odpowiedzialności poza IT. To ostatnie wydaje się szczególnie ważne w świetle zmieniających się oczekiwań wobec działów IT.”

O zmianie oczekiwań wobec działów IT mówi także (choć poza naszą publikacją) Stanisław Bochnak z Deloitte: „Wewnętrzne organizacje IT będą musiały w przyszłości agresywniej konkurować z zewnętrznymi dostawcami usług i rozwiązań typu cloud computing, które promuje się jako bogate funkcjonalnie, terminowe i tanie – w wielu przypadkach zresztą słusznie.” (tu: cała wypowiedź o wyzwaniach wobec CIO).

Ciekawe są komentarze szefów IT, zarówno te sprzed dwóch lat, które miałem przyjemność zebrać na łamach magazynu CIO (można je przeczytać tutaj), jak i te, które publikujemy dziś. Piotr Orłowski, CIO z firmy AmRest mówi: „Cloud otwiera dużo nowych możliwości na szybkie złożenie większego systemu z mniejszych wyspecjalizowanych modułów. Czasy jednolitego, dużego i sztywnego ERP odchodzą do historii, teraz wartością jest umiejętność dynamicznego doboru elementów oraz ich wymiany – coś w rodzaju plug and play.” A Anna Szewczyk zauważa; „W zakresie infrastruktury, w większości przypadków cloud spełnia moje oczekiwania. W zakresie oprogramowania – mniejsi dostawcy także, bo dynamicznie przystosowują swoje specjalizowane produkty do wymagań klientów – zarówno pod względem ceny, jak i funkcjonalności. Jednak światowi gracze już nie – chcą dać zbyt mało za zbyt wiele i nie są wystarczająco elastyczni.”

W naszej publikacji znajdziecie państwo także ciekawe case study oraz głosy dostawców IT oferujących rozwiązania cloud’owe – rzeczowo, bez zbędnej reklamy.

Zapraszam Państwa do lektury, a wszystkim, którzy zechcieli podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem – serdecznie dziękuję!

Tu pobierz cały raport.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s